Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Najczęstsze objawy jaskry

11 września 2022 objawy jaskry


Jaskra jest chorobą nerwu wzrokowego. To dość poważne schorzenie, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. Jaskra wymaga specjalistycznego leczenia. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy tej choroby.

Czy jaskra jest groźna?

Nieleczona jaskra prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego, a następnie do całkowitej ślepoty. Okazuje się, że do pierwszych objawów jaskry trzeba zaliczyć pogorszenie widzenia, a ponadto widzenie tunelowe. Osoby cierpiące na to schorzenie nierzadko widzą także przedmioty z poświatą, co bywa bardzo uciążliwe w życiu. Warto zaznaczyć, że jaskra nie powinna być przez nikogo bagatelizowana. W celu uniknięcia postępowania tej choroby trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Trzeba wiedzieć o tym, że jaskra przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego jest taka groźna dla człowieka. Ponadto jest to schorzenie, które rozwija się powolnie i nierzadko przez długi okres nie daje praktycznie żadnych objawów. Należy wiedzieć o tym, że choroba ta uszkadza nieodwracalnie nerw wzrokowy, co prowadzi do całkowitej ślepoty. W naszym kraju chorych na jaskrę jest nawet 830 tysięcy ludzi. Jeśli mowa o całym świecie, jest to około 70 milionów.

Jaskra

Co istotne, przyczyną rozwijania się jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Trzeba wiedzieć o tym, że w przedniej komorze oka krąży wodnista ciecz, która jest dodatkowo przejrzysta. Zapewnia ona odpowiednie ciśnienie wewnątrz gałki. Jeśli mowa o jaskie, przepływ cieczy zostaje nieco zaburzony. Efektem tego jest to, że ciśnienie w oku stopniowo wzrasta. W ten sposób uszkadzany jest nerw wzrokowy, co często prowadzi do całkowitej ślepoty. Warto zaznaczyć, że na rozwój jaskry szczególnie narażeni są chory na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, a ponadto miażdżycę. Do tego trzeba doliczyć pacjentów z podwyższonym cholesterolem oraz częstymi migrenami. Nie wolno również zapomnieć o ludziach, u których jaskra występowała wcześniej w rodzinie. Nierzadko ta choroba rozwija się też u krótkowidzów, którzy mają zmiany w siatkówce oraz naczyniówce oka. Do tego należy doliczyć ludzi narażonych na przewlekły stres.

Jakie są objawy jaskry?

Warto powiedzieć o objawach jaskry. Zalicza się do nich widzenie tak zwanej aureoli wokół źródeł światła. Innym objawem jest znaczne pogorszenie wzroku, a także częste zaczerwienienie oka. Do tego trzeba doliczyć rozmytą tęczówkę oka, a także ból oka. Wiele osób chorych na jaskrę skarży się na nudności oraz wymioty. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że jaskra jest schorzeniem jednolitym. Co istotne, u pacjentów może wystąpić jaskra pierwotna otwartego kąta, która jest najpowszechniejsza na całym świecie. W takim przypadku chory nie zauważa żadnych niepokojących symptomów, a tymczasem ciśnienie w środku gałki ocznej gwałtownie rośnie, co przyczynia się do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Okazuje się, że przyczyną powstania jest nieodpowiednia praca struktur, które odpowiadają za odpływ cieczy z oka. Jaskra powinna być leczona specjalistyczne, bowiem w innym przypadku prowadzi do ślepoty.

Redakcja wita-gen.pl

Specjalizujemy się z zdrowym życiu na co dzień. Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zdrowe przekąski – jak wybierać i przygotowywać pożywne smakołyki
Rola magnezu w organizmie – naturalne źródła i suplementacja
Jak unikać kontuzji podczas ćwiczeń – rady i wskazówki

Jesteś zainteresowany reklamą?