Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Żywność przetworzona – czemu jest niezdrowa?

7 sierpnia 2022 żywność przetworzona


Obecnie mamy dużo większą świadomość na temat diety i jej wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie niż dekadę temu. Mimo to nadal wiele osób kompletnie nie zwraca uwagi na to, co kupuje oraz co wkłada do ust. Niestety na półkach sklepowych można znaleźć dziś bardzo dużo niezdrowych, przetworzonych produktów spożywczych, które negatywnie na nas oddziałują, a niekiedy wpędzają w poważne choroby. Dlaczego żywność przetworzona jest niezdrowa oraz jak można jej unikać?

Czym jest żywność przetworzona?

Żywność przetworzona to produkty, które zostały poddane zaawansowanej obróbce technologicznej i wzbogacone różnego rodzaju substancjami dodatkowymi, które mają na celu poprawić ich smak, nadać im kolor, zmienić konsystencję lub sprawić, że będą dłużej świeże. Najczęściej można spotkać dodatki do żywności oznaczone symbolami od E100 do E1599. Pod tymi dziwnymi kodami kryją się zazwyczaj konserwanty, wzmacniacze smaku, zagęstniki, spulchniacze, stabilizatory wydłużające przydatność produktów do spożycia itp. Niestety spożywanie wysoko przetworzonych produktów w nadmiarze może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Może dojść między innymi do rozwinięcia się groźnych chorób przewlekłych, w tym raka, który niestety dziś jest przyczyną większości zgonów na świecie.
Do produktów przetworzonych można zaliczyć między innymi takie rzeczy jak ciasta, torty, cukierki, chipsy, desery, napoje kolorowe, gotowe dania, parówki, pasty, pasztety itp.

Jak unikać żywności przetworzonej?

Ponieważ wiedza jest teraz ogólnodostępna, możemy czerpać informacje zarówno z internetu, jak i z książek. Za darmo możemy dowiedzieć się, jakich produktów warto unikać, a jakie są dobre dla naszego zdrowia. Chociaż na półkach sklepowych jest mnóstwo asortymentu wysoko przetworzonego, to można znaleźć także bardzo dobre jakościowo artykuły spożywcze. Jakie kupić? Wystarczy czytać składy na opakowaniach i na tej podstawie dokonywać wyborów. Nie musi być to produkt w 100% naturalny, ale powinien mieć jak najkrótszy, prosty skład.
Niestety im większy mamy wybór, tym więcej czasu będziemy musieli poświęcić na zakupy. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż z czasem nauczymy się, które produkty są godne uwagi, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Do zakupów spożywczych można się wcześniej przygotować. Obecnie w sieci bez problemu znajdziemy informacje na temat poszczególnych artykułów spożywczych. To dobra opcja, bo nie będziemy tracić czasu na czytanie etykiet, będąc już w sklepie.

Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy. Przyrządzając smaczne, proste, zdrowe posiłki, z pewnością będziemy cieszyć się zdrowiem przez bardzo długi czas i unikniemy wielu infekcji oraz przewlekłych chorób. Dieta to podstawa zdrowego trybu życia, warto o tym pamiętać i wybierać zdrowe produkty. Obecnie świadomość na temat wpływu diety na zdrowie jest coraz większa, dlatego na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej artykułów spożywczych o dobrym, prostym składzie.

Redakcja wita-gen.pl

Specjalizujemy się z zdrowym życiu na co dzień. Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kiszone zielone pomidory
żywność przetworzona

Jesteś zainteresowany reklamą?