Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Choroby dziąseł – jak je rozpoznać? Rodzaje i leczenie

22 lutego 2023 dentysta


Schorzenia dziąseł mogą być poważnym problemem. Jak można je rozpoznać? Jak przebiega ich leczenie?

Choroby przyzębia, czyli inaczej choroby dziąseł mogą powodować nieprzyjemne objawy, a nawet prowadzić do utraty zębów. W razie pojawienia się objawów chorób dziąseł konieczny będzie dobry dentysta Kraków zapewnia również szybki dostęp do wielu takich specjalistów.

Jakie są objawy chorób dziąseł?

Choroby dziąseł mogą mieć zróżnicowany przebieg, od łagodnego do ciężkiego. Zwykle są one spowodowane stanem zapalnym tkanki dziąseł. Oto kilka typowych objawów choroby dziąseł:

  • Krwawienie dziąseł – jednym z najczęstszych objawów choroby dziąseł jest krwawienie, zwłaszcza podczas szczotkowania lub nitkowania.
  • Opuchnięte lub tkliwe dziąsła – jeśli dziąsła są spuchnięte lub tkliwe w dotyku, może to być oznaką choroby przyzębia.
  • Nadwrażliwość dziąseł – dziąsła mogą reagować na zimno i ciepło, słodkie lub kwaśne pokarmy i napoje.
  • Cofające się dziąsła – w miarę postępu choroby dziąsła mogą zacząć odsuwać się od zębów, przez co wydają się one dłuższe.
  • Utrzymujący się nieświeży oddech – nieprzyjemny oddech, który nie znika nawet po szczotkowaniu lub stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej, może być oznaką choroby dziąseł.
  • Rozchwiane zęby – zaawansowana choroba dziąseł może powodować odsuwanie się dziąseł od zębów i osłabienie kości, co prowadzi do rozchwiania zębów i ich większego ryzyka wypadania.
  • Ropa lub rany – w niektórych przypadkach choroba dziąseł może powodować pojawienie się ropy lub ran w jamie ustnej.

Jeśli doświadcza się któregokolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej udać się do dentysty w celu oceny i leczenia. Choroba dziąseł może postępować szybko i spowodować nieodwracalne uszkodzenie zębów i dziąseł, jeśli nie jest leczona.

Leczenie chorób dziąseł – dentysta Kraków (stomatologiaswiatkowska.pl) – adresy gabinetów i klinik stomatologicznych można znaleźć w internecie.

Najpopularniejsze choroby dziąseł – jak je rozpoznać i leczyć?

Najczęściej diagnozowaną chorobą dziąseł jest paradontoza, która może występować zarówno w formie łagodnej, jak i zaostrzonej. Określana jest ona jako zapalenie dziąseł czy przyzębia. Co warto o niej wiedzieć?

Wystąpienie tej choroby jest spowodowane nagromadzeniem płytki nazębnej na zębach. Objawy zapalenia obejmują wtedy zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość dziąseł, które mogą łatwo krwawić podczas szczotkowania lub nitkowania zębów. Wcześnie wykryte zapalenie dziąseł można leczyć i odwracać dzięki dobrej higienie jamy ustnej i regularnemu czyszczeniu zębów. W takim przypadku warto udać się do stomatologa, który będzie mógł przeprowadzić higienizację zębów.

Jeżeli takie zapalenie dziąseł nie jest leczone, może przejść w ciężkie zapalenie przyzębia. Infekcja obejmuje zniszczenie kości i tkanek podtrzymujących zęby, co prowadzi do rozchwiania zębów, recesji dziąseł, a nawet utraty zębów. Leczenie zapalenia przyzębia może obejmować skaling, antybiotyki, a w ciężkich przypadkach zabieg chirurgiczny może być konieczny. 

Inne rodzaje chorób dziąseł obejmują agresywne zapalenie przyzębia, które może wystąpić u zdrowych osób i może szybko postępować, oraz martwicze zapalenie przyzębia, które jest rzadką i ciężką postacią choroby dziąseł, która powoduje martwicę tkanki dziąseł i kości. 

We wszystkich przypadkach konieczny jest dentysta Kraków to miasto, w którym można umówić się do dobrych specjalistów w dziedzinie periodontologii – leczenia chorób zębów.

Materiał zewnętrzny

Redakcja wita-gen.pl

Specjalizujemy się z zdrowym życiu na co dzień. Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oryginalne filtry Webber czy zamienniki? Porady dla kupujących
zakład bez ryzyka
podejście w endodoncji

Jesteś zainteresowany reklamą?