Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Co to jest hemoglobina?

6 sierpnia 2022 co to jest hemoglobina


Hemoglobina jest cząsteczką białka w krwinkach czerwonych, której głównym zadaniem jest przenoszenie tlenu z płuc do tkanek organizmu. Składa się z 4 cząsteczek białka tzw. łańcuchów globulin. W przypadku badania osób dorosłych hemoglobina oznaczana jest skrótami Hgb lub Hb. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku płodów oraz niemowląt, gdyż u nich cząsteczka hemoglobiny składa się z dwóch łańcuchów gamma oraz alfa. Wraz z rozwojem maluszka łańcuchy gamma przekształcają się w łańcuchy beta i tak tworzy się struktura hemoglobiny osoby dorosłej.

Jaką rolę w organizmie pełni hemoglobina?

Co to jest hemoglobina i jaka rolę spełnia w organizmie? Jest to jeden z ważniejszych składników krwi, który zapewnia prawidłowe natlenienie tkanek i organów. Bez niej nie moglibyśmy poprawnie funkcjonować. Hemoglobina pobiera tlen w płucach, następnie transportuje go i uwalnia w poszczególnych tkankach organizmu. Do jej zadań należy także zwrotny transport dwutlenku węgla, który ma być wydalony z organizmu. Warto też wspomnieć o tym, że hemoglobina odpowiada za kształt czerwonych krwinek.

Prawidłowe normy hemoglobiny we krwi mogą się od siebie różnić ze względu na płeć, wiek, rasę, a także metody oznaczania. Jeżeli obserwujemy u siebie odchylenia od normy, wówczas może to świadczyć o zaburzeniach pracy organizmu i warto udać się do lekarza.

Niska hemoglobina – co oznacza?

Nie zawsze możemy cieszyć się z dobrych wyników. Niekiedy poziom hemoglobiny jest niski, najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedokrwistość. Jakie objawy można zaobserwować w przypadku niskiej hemoglobiny? Przede wszystkim możemy mieć takie dolegliwości jak zawroty głowy, pogorszenie koncentracji, zmęczenie, przyśpieszone bicie serca, blady odcień skóry.
Jak sobie radzić z tym problemem? Zazwyczaj za niski poziom hemoglobiny odpowiada anemia sierpowata, choroby nerek, niedobór witaminy b12, żelaza lub kwasu foliowego. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że niski poziom hemoglobiny jest zupełnie normalnym u kobiet w ciąży.

Jak leczyć niską hemoglobinę?

Dowiedzieliśmy się, co to jest hemoglobina, ale nie wiemy jeszcze jak się leczyć, gdy jej poziom jest niski. Ponieważ przyczyną niskiego poziomu hemoglobiny jest niski poziom czerwonych krwinek, warto do zwiększyć. Jak to zrobić? Lekarz może zlecić przyjmowanie erytropoetyny, czyli hormonu stymulującego produkcję czerwonych krwinek, przetaczanie czerwonych krwinek, przyjmowanie różnego rodzaju suplementów diety mających na celu zwiększenie poziomu żelaza i witamin w organizmie itp. Nie bez znaczenia w tym wypadku będzie także dieta, która w tym wypadku powinna być bogata w takie produkty jak szpinak, fasola, jaja kurze, owoce morza, czy chude mięso. Dużo żelaza można znaleźć także w takich produktach jak warzywa, ryby, zboża, orzechy, owoce cytrusowe.

Hemoglobina jest bardzo ważna i jej nieodpowiedni poziom może spowodować, że nasz organizm nie będzie funkcjonować prawidłowo. To, dlatego warto regularnie się badać, a w razie niepokojących objawów, należy zgłosić się do specjalisty.

Redakcja wita-gen.pl

Specjalizujemy się z zdrowym życiu na co dzień. Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesne rozwiązania dla gabinetów stomatologicznych
Skorzystaj z opieki psychologa online
witaminy

Jesteś zainteresowany reklamą?