Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Jakie są najpopularniejsze techniki jazdy na nartach?

11 września 2022 techniki jazdy na nartach


Jazda na nartach to bardzo lubiana aktywność fizyczna. Uwielbiają ją zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Warto dowiedzieć się, jakie są techniki jazdy na nartach.

Jazda na nartach

W przypadku, gdy człowiek dopiero rozpoczyna przygodę z jazdą na nartach, powinien przede wszystkim poznać podstawowe zasady, które dotyczą uprawiania takowej aktywności sportowej. Okazuje się, że ten sport wymaga zaangażowania, a ponadto odrobiny wiedzy. Dzięki niej można bardzo szybko opanować wszelkie podstawowe techniki jazdy na nartach. Warto korzystać przede wszystkim z usług trenerów. W ten sposób można nauczyć się wszystkich technik jazdy na nartach. Warto wiedzieć, że początek, tak jak to ma miejsce w praktycznie każdej aktywności, nierzadko bywa trudny. Wiele osób w czasie nauki jazdy na nartach, nie raz zalicza upadek. Może on mieć miejsce nawet wtedy, gdy jest się doświadczonym narciarzem. Oblodzenie terenu często wpływa na zwiększone prawdopodobieństwo upadku.

Jak jeździć na nartach?

Zanim przyswoi się techniki zjazdu na nartach, warto dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne terminy narciarskie, z którymi można spotkać się w czasie nauki. Pług to ułożenie nart na kształt litery V. W takim przypadku tyły nart są rozstawione, a ich dziobie znajdują się bardzo blisko siebie, przeważnie na szerokość wody. Do tego trzeba doliczyć ześlizg – narty w tym przypadku zsuwają się po stoku. Istnieje również skręt dostokowy. Mowa tutaj o manewrze, który wykorzystuje się przy równoległym ułożeniu nart. Do tego warto dodać skręt odstokowy. Jest to manewr, w którym dojeżdża się do linii spadku stoku. Bywa on dość skomplikowany i jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych narciarzy. Istnieje również skręt cięty. Jest to prowadzenie nart w skręcie na krawędziach. Do tego trzeba doliczyć carving, czyli jazdę na krawędziach, która polega na szeroko rozstawionych nartach.

Techniki jazdy na nartach

Na samym początku należy nauczyć się jazdy pługiem, ponieważ jest to technika, która jest dość łatwa do opanowania. Pozwala ona w miarę szybko opanować podstawowe zasady kontroli nad nartami. Dlatego jest ona zalecana dla początkujących narciarzy. Jeżeli takowa technika zostanie opanowana, można pokusić się o nauczenie nieco bardziej skomplikowanych. Warto trochę powiedzieć o skręcie ślizgowym. W takim przypadku trzeba wykorzystać rotację stóp, a ponadto odciążenie nart. W praktyce oznacza to, że trzeba delikatnie podskoczyć na nartach i wtedy obrócić się w odpowiednią stronę. Na początku najlepiej nauczyć się tej techniki na sucho. Istnieje również skręt cięty. Przeprowadza się go poprzez zmianę krawędzi. Takowy manewr wymaga właściwego balansowania ciężarem ciała, a ponadto przemieszczenia bioder do środka skrętu, co dla początkujących osób może być problematyczne. Dzięki umiejętnemu przechyleniu biodra z jednej krawędzi na drugą wprowadzi się narty w skręt. Bardzo istotne jest również hamowanie. Można to zrobić bokiem bądź skrzyżować narty w odwróconą literę V. Ta druga opcja jest łatwiejsza.

Redakcja wita-gen.pl

Specjalizujemy się z zdrowym życiu na co dzień. Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

techniki jazdy na nartach
jeżdżenie na rowerze
rozgrzewka przed ćwiczeniami

Jesteś zainteresowany reklamą?