Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Rozgrzewka przed ćwiczeniami – czy warto ją stosować?

6 sierpnia 2022 rozgrzewka przed ćwiczeniami

Rozgrzewka przed aktywnością fizyczną jest niezbędna. To dzięki niej można zadbać o to, żeby nie przeciążyć jakiegoś stawu bądź mięśnia. Rozgrzewka jest bardzo istotna zwłaszcza dla profesjonalnych sportowców. Są oni narażeni na poważne kontuzje, dlatego zawsze pamiętają oni o prawidłowym rozgrzaniu mięśni oraz stawów. Istnieją sprawdzone ćwiczenia rozgrzewkowe. Warto dowiedzieć się, jakie są najlepsze.

Rozgrzewka przed ćwiczeniami

Warto wiedzieć o tym, że krótka rozgrzewka przed treningiem jest bardzo istotnym elementem aktywności fizycznej, który nie tylko przygotowuje organizm do wzmożonego wysiłku, ale ponadto skutecznie zapobiega wszelakim kontuzjom – są one bardzo powszechne w sporcie. Dlatego każdy powinien wykonywać krótkie ćwiczenia rozgrzewkowe, niezależnie od tego, czy celem jest aktywność na siłowni, jazda na rowerze, czy może gra w koszykówkę. Prawidłowe rozciągnięcie mięśni zmniejsza do minimum ryzyko przeciążenia jakiegoś stawu. Trzeba pamiętać o tym, że nawet 10-minutowa rozgrzewka jest w stanie podnieść temperaturę ciała o 2 czy nawet 3 stopnie. W ten sposób zwiększana jest elastyczność mięśni. Rezultatem takiego działa jest to, że stawy oraz mięśnie są odporniejsze na przeciążenia, nadwyrężenia czy kontuzje. Ponadto szybsze przekazywanie impulsów nerwowych przyczynia się do pobudzenia organizmu do działania. Jest to udowodnione naukowo, że odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka przed treningiem jest najlepszym sposobem do tego, żeby podnieść efektywność każdego ćwiczenia. Ponadto jest ona świetna w celu poprawienia ogólnej koordynacji ruchowej oraz skupienia. Co istotniejsze, szybsza praca układu oddechowo-krążeniowego może poskutkować także o wiele lepszym transportem tlenu. W ten sposób można unikać wszelakich dolegliwości. Mowa tutaj między innymi o bolesnych zakwasach po odbytej aktywności fizycznej.

Odpowiednia rozgrzewka

Wiele osób nie wie, jak powinna wyglądać odpowiednia rozgrzewka. Okazuje się, że istnieje bardzo dużo ćwiczeń, które są idealne do tego, żeby rozgrzać mięśnie przed podnoszeniem ciężarów bądź intensywnym treningiem aerobowym. Bardzo dużo ludzi wykorzystuje w tym celu ćwiczenia wchodzące w skład treningu zasadniczego. Wykonywane są ze zmniejszoną liczbą powtórzeń, a ponadto bez obciążenia. W ten sposób można zyskać pewność rozgrzania wszystkich najważniejszych grup mięśniowych w ludzkim organizmie. Często są one poddane największemu wysiłkowi. Dlatego bardzo istotna jest odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka. Okazuje się, że skakanka jest bardzo dobra do tego celu. Świetnie rozgrzewa większość ludzkich mięśni. Ponadto warto też się rozciągać, zwłaszcza kończyny górne. Dobre są proste ćwiczenia oparte na krążeniu głowy, ramion, bioder, a także łokci. Trzeba też rozciągać nadgarstki oraz nogi. Dzięki temu można zabezpieczyć się przed potencjalnymi kontuzjami. Przyspieszony oddech będzie oznaką prawidłowo odbytej rozgrzewki. Warto też wykonywać ją pod okiem specjalisty w tym zakresie. Trener fitness powinien pokazać najlepsze ćwiczenia rozgrzewkowe oraz prawidłową technikę.

AP21

Redakcja wita-gen.pl

Specjalizujemy się z zdrowym życiu na co dzień. Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

techniki jazdy na nartach
jeżdżenie na rowerze
rozgrzewka przed ćwiczeniami

Jesteś zainteresowany reklamą?